Czy plafony są energooszczędne?

O to czy plafony są energooszczędne pyta sporo osób na forach dyskusyjnych. Nie wiem skąd pomysł na to, że sam typ lampy może wpływać na to czy jest ona energooszczędna czy nie.

Nie mniej jednak, jeśli jest pytanie to musi być na nie jakaś odpowiedź. Najczęściej.

Plafon to taki typ lampy, która montowana jest bezpośrednio do sufitu. Nie wisi ona na łańcuchu (jak np. żyrandole ramienne) czy lince. Choć czasami zdarza się, jak choćby w przypadku plafonów kryształowych, że mają one krótką nóżkę i kopułkę. W kopułce tej chowa się kostkę elektryczną, kabelki i hak, na którym plafon wisi. Wygląda to tak:

złoty plafon - lampa do salonu

Sporo plafonów, dostępnych na rynku, sprzedawanych jest już z zamontowanym źródłem światła np. taśmami LED, panelami LED lub ledowymi żarówkami. Można więc śmiało powiedzieć, że są one energooszczędne.

W przypadku lamp, które sprzedawane są bez źródła światła, jak choćby plafon kryształowy, który widoczny jest na powyższym zdjęciu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w nim żarówkę LED, która jest energooszczędna. Plafon kryształowy ze zdjęcia to lampa na 6 żarówek. Montując w nim żarówki LED z diodą filament otrzymamy niemal 3000 lumenów światła, przy zużyciu 24W na godzinę. Aby zużyć 1 kWh prądu plafon musiałby świecić ponad 40 godzin.

Cenę 1 kWh każdy musi sprawdzić sobie np. na rachunku lub w Internecie, bo zależy ona od cennika firmy, która dostarcza nam energię. Obecnie ceny prądu uległy tzw. "zamrożeniu". Większość gospodarstw domowych ma niższą cene za 1 kWh przy zużyciu do 2000 kWh. Powyżej limitu cena wzrasta o plus minus 60%.